Swift’te Kontrol Yapıları

Merhabalar Arkadaşlar,

Bu yazımda sizlere Swift’te kullanılan kontrol yapılarından bahsedeceğim. Hazırsanız haydi dersimize başlayalım.

Swift programlama dilinde , aşağıdaki karar verme türlerini barındırır :

  • if Statement
  • if…else Statement
  • if…else if…else Statement
  • Nested If Statements
  • Switch Statement

Yukarıda sıralamış olduğumuz bu yapıları tek tek açıklayalım.


if Statement : Bir if ifadesi bir veya daha fazla ifadeyle takip edilen bir Boole ifadesinden oluşur. İngilizce de eğer anlamına gelmektedir.

Syntax 

Boolean ifadesi true olarak değerlendirilirse, if ifadesinin içindeki kod bloğu yürütülür. Boolean ifadesi false olarak değerlendirilirse, if ifadesinin sonundan sonraki ilk kod kümesi (kapanan küme ayraçından sonra) gerçekleştirilir.

Program derlendikten sonra aşağıdaki gibi bir çıktı elde ederiz :


if…else Statement : Bir if ifadesi, Boole ifadesi yanlış olduğunda çalıştırılan isteğe bağlı başka bir ifade tarafından çalıştırılabilir. Else ifadesi if kısmında çalışmayan ya da içermeyen durumlarda kullanılır.

Syntax

Boolean ifadesi true olarak değerlendirilirse, kodun if bloğu yürütülür, aksi takdirde else kod bloğu çalıştırılır.

Program derlendikten sonra aşağıdaki gibi bir çıktı elde ederiz :


if…else if…else Statement :  if – else if – else 3 farklı şekilde koşul bildirimi yapılmaktadır. Örnek üzerinde daha iyi anlaşılacağını düşünüyorum. Öğrencinin dönem notu : 70 olsun. Harf notları açıklanan öğrencinin hangi harfi alacağını aşağıdaki koşul cümleleriyle öğrenebiliriz.

Kullanıcının notu : 70, koşullara bakılıyor. AA harf notunu sağlamaktadır. Diğer koşulları tek tek geziyor ve o nota uygun olanı seçiyor.


Nested If Statements :  İç içe if kullanımı birçok kez karşımıza çıkmaktadır. Birbiriyle ilişkili olan yapıların derlenmesinde kullanılan bir şart bloğudur.

Syntax

Sonuç olarak iki değerde doğrulandı. Doğrulanan değerler ile ilgili mesajlar ve değerler ekranda gösterildi. Aşağıdaki çıktıya göz atabilirsiniz.


Switch Statement :  Bir değişkene göre birden fazla olasılık varsa switch-case kontrol yapısı kullanılır.

Syntax

Burada bir durum bildirgesinden çıkmak için break ifadesini kullanmamız gerekiyor.

index değeri verilen ifade case bloklarına uygunsa ona göre işlemler yapılır. 10 değeri 2.koşulu sağladığı için değeri 10 ya da 5 şeklinde sonuçlanır şeklinde bir mesaj bastırılır.

Evet arkadaşlar elimden geldiği kadarıyla sizlere kontrol yapılarından bahsetmeye çalıştım. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere kendinize iyi bakın. Bol kodlu günler dilerim 🙂


Halil Özel

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 4. sınıf öğrencisiyim. Üniversitede Java, C, C++ programlama dillerini öğrendim. Bu diller ile çeşitli uygulamalar geliştirdim. Kullanıcı arayüzü olarak Java'nın Swing API'si üzerinde çalışmalar yaptım. Python ve PHP dillerine giriş yaptım. Siber güvenlik alanına ilgiliyim. Android​ Uygulamalar geliştiriyorum. Kotlin ve Swift dillerini öğreniyorum. Linux işletim sistemini başlangıç seviyesinde biliyorum. Boş zamanlarımda kitap ve mesleki dergi okuyorum. Teknoloji ve bilişim bloglarını takip ediyorum. Medium da blog yazıları yazıyorum. Kariyerime Android Developer ve iOS Developer olarak devam etmek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir