Swift-4.2’de Tuples Kullanımı

Merhabalar Arkadaşlar

Bugünkü dersimizde Swift dilinde sıklıkla kullanılan bir yapı olan Tuples dan bahsedeceğim. Hazırsanız haydi zaman kaybetmeden başlayalım 🙂

Tuples Nedir ?

tuples

Tuples, çoklu değerleri tek bir bileşik değere dönüştürür. Bir tuple’daki değerler herhangi bir türde olabilir ve birbiriyle aynı türde olmaları gerekmez.

Not : Tuples, ilgili değerler geçici gruplar için yararlıdır. Karmaşık veri yapılarının oluşturulmasına uygun değiller. Veri yapınızın geçici bir kapsamın ötesinde devam etmesi muhtemel ise, bunu bir tuple değil, bir sınıf veya yapı olarak modelleyiniz.

Temel olarak Tuples ne işe yarar bunu öğrendikten sonra örneğimize geçebiliriz.

myTuples adında bir Tuples tanımladık. Bu Tuples (int, string) ikilisini tutmaktadır.
Verdiğimiz değerleri ekranda göstermek için print() metodundan yararlandık.

var myTuples = (58,"Halil") // tuples (int,string)
print(myTuples.0) // int value
print(myTuples.1) // String value

Sonuç olarak 0.indis değerinde 58 değerini ve 1.indis değerinde ise Halil ifadesini görmüş olduk.

Evet arkadaşlar Tuples nedir ve ne işe yarar ondan bahsetmeye çalıştım.
Bir sonraki yazıda görüşmek üzere kendinize dikkat edin 🙂

Halil Özel

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 4. sınıf öğrencisiyim. Üniversitede Java, C, C++ programlama dillerini öğrendim. Bu diller ile çeşitli uygulamalar geliştirdim. Kullanıcı arayüzü olarak Java'nın Swing API'si üzerinde çalışmalar yaptım. Python ve PHP dillerine giriş yaptım. Siber güvenlik alanına ilgiliyim. Android​ Uygulamalar geliştiriyorum. Kotlin ve Swift dillerini öğreniyorum. Linux işletim sistemini başlangıç seviyesinde biliyorum. Boş zamanlarımda kitap ve mesleki dergi okuyorum. Teknoloji ve bilişim bloglarını takip ediyorum. Medium da blog yazıları yazıyorum. Kariyerime Android Developer ve iOS Developer olarak devam etmek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir