Kotlin’de For Döngüsü

Merhabalar Arkadaşlar,

Bugünkü yazımda sizlere döngü çeşitlerinden biri olan For döngüsünden bahsedeceğim. Hazırsanız haydi başlayalım 🙂

Döngü Nedir ?

Döngüler tüm programlama dillerinde olan temel programcılık kavramlarındandır. Döngüler özellikle tekrar edilen işlemlerde kullanmak oldukça kolaylık sağlamaktadır.

Bizler derslerimizde ;

  • For döngüsü
  • While döngüsü
  • Do while döngüsü

yapılarından bahsedeceğiz. Öncelikle bu yazımızda sadece For döngüsünde bahsedeceğim diğer konulara ise ilerleyen derslerde bakacağız.

For Döngüsü

Tüm programlama dillerinde akla gelen ilk döngülerden bir tanesidir. Kotlin dilinde ise for döngüsü kullanarak belli aralıklarla tekrar edilen işlemleri basit bir şekilde yapabilirsiniz.

Syntax :

For döngüsünde in operatörü kullanılarak döngü kurulur. Döngüdeki x değişkeni, koleksiyona ait herbir değere karşılık gelmektedir. Döngü her döndüğünde koleksiyona ait değerler tek tek değişkene yazdırılır. println() komutu ile bu değerler ekranda gösterilir. Döngüde belirtilen koleksiyon alanına : dizi, liste, range ve string bir değer gelebilir.

For Döngüsü ile ilgili örnekler

1- Ekranda 1’den 10’a kadar olan değerleri yazdırma

range kullanarak döngü 1’den 10’a kadar döneceği belirtildi. x değeri 10 değeri olana kadar döngü içinde dönüp değeri ekranda println() metodu yardımıyla yazdırılır.

Programın ekran çıktısı yukarıdaki gibidir.

2- String bir ifadeyi ekranda alt alta yazdırma işlemi

String türde bir değişken tanımladık. Tanımlanan değişkene bir değer atadık. Atanan değeri for yardımıyla herbir karakterini ekranda gösteriyoruz.

Programın ekran çıktısı yukarıdaki gibidir.

3- Dizinin içerisinde bulunan elemanların toplamı

Array tanımlandı ve değerleri verildi. Dizinin elemanları toplayabilmek için sum değişkeni tanımlandı. Dizinin içinde değerler adım adım toplandı. Döngü dışında ise bu toplam değeri ekranda gösterildi.

Programın ekran çıktısı yukarıdaki gibidir.

Evet arkadaşlar For döngüsünden bahsettiğimiz blog yazısının sonuna geldik. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere kendinize iyi bakın. Bol kodlu günler dilerim 🙂

Halil Özel

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 4. sınıf öğrencisiyim. Üniversitede Java, C, C++ programlama dillerini öğrendim. Bu diller ile çeşitli uygulamalar geliştirdim. Kullanıcı arayüzü olarak Java'nın Swing API'si üzerinde çalışmalar yaptım. Python ve PHP dillerine giriş yaptım. Siber güvenlik alanına ilgiliyim. Android​ Uygulamalar geliştiriyorum. Kotlin ve Swift dillerini öğreniyorum. Linux işletim sistemini başlangıç seviyesinde biliyorum. Boş zamanlarımda kitap ve mesleki dergi okuyorum. Teknoloji ve bilişim bloglarını takip ediyorum. Medium da blog yazıları yazıyorum. Kariyerime Android Developer ve iOS Developer olarak devam etmek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir