Kotlin’de Değişken Kavramı

Merhabalar Arkadaşlar,

Bugünkü dersimizde Kotlin dilinde kullanılan değişkenlerden bahsedeceğim. Hazırsanız haydi başlayalım 🙂

Değişken Nedir ?

Değişkenler, program içerisindeki verilerle çalışmayı sağlayan sembolik ifadeler bütünüdür. Değişkenler kullanılırken amaca uygun adlandırmalar ile kullanılır. Örneğin ad bilgisi tutulacaksa name değişkeni kullanılması daha mantıklıdır.


Değişken Adlandırma Kuralları Nelerdir ?

Değişkenler tanımlanırken belli başlı kurallara uymak zorundayız.

  • Değişken isimlerinde ilk karakter herhangi bir sayı veya rakamla başlayamaz.
  • Değişken isminde sayı kullanmak için ilk karakterden sonra herhangi bir yere sayıyı ekleyebiliriz.
  • Değişken isimleri _(alt çizgi) ile başlayabilir.
  • Değişken isimlerinde Türkçe karakter kullanmamalıyız.(ç,Ç,İ,ş,Ş,ü,Ü,ö,Ö). Kullandığımızda herhangi bir hata almayız ama Dünya standartlarına uygun bir kodlama yapısı olmaz.
  • Değişken adlandırmalarda bazen iki veya daha fazla kelimeden oluşan tanımlamalar yapılabilir. Bu durumlarda kesinlikle boşluk bırakarak tanım yapılmaz. Bu tip kullanım değişkenin değerini başka şekilde değiştirebilir. Çünkü boşlukta bir karakterdir.

Kotlin’de Değişken Tanımı

Kotlin’de değişken tanımlamak için var anahtar kelimesi kullanılır. Variable(Değişken) kelimesinin kısaltılmış şeklidir. var kullanılarak değişkenler tanımlayabiliriz.

Yukarıdaki örnekte name isminde String türde bir değişken tanımladık. Tanımlanan değişkene “Halil” değerini atadık. Değişken tanımı yaptıktan sonra o değişkene ait bellekte bir yer tahsis edilir. Program derlendiği zaman Ram içerisinde oluşturulur. Bu veriye ulaşmak için değişken ismini kullanırız.


Sabitler

Uygulama içerisinde sahip olduğu değeri değiştirilemeyen yapılara denir. Değişkenler uygulamada farklı değerler alabilirken sabitler uygulamada tek bir değere sahip olabilir. Matematikten de aşina olduğumuz pi ve e sayıları sabit birer değerdir.

Kotlin’de sabit tanımlamak için val anahtar ifadesi kullanılır. Java’da ise final anahtar ifadesi bu kullanıma denktir.

Sabitler uygulama içerisinde değiştirilemezler. Eğer değiştirmeye teşebbüs ederseniz hata ile karşılaşırsınız.

Evet Arkadaşlar bu yazımda sizlere Değişken kavramından bahsettim. Gelecek yazılarımda Veri Tiplerinden bahsedeceğim. Kendinize iyi davranın 🙂 Herkese iyi çalışmalar dilerim.

Halil Özel

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 4. sınıf öğrencisiyim. Üniversitede Java, C, C++ programlama dillerini öğrendim. Bu diller ile çeşitli uygulamalar geliştirdim. Kullanıcı arayüzü olarak Java'nın Swing API'si üzerinde çalışmalar yaptım. Python ve PHP dillerine giriş yaptım. Siber güvenlik alanına ilgiliyim. Android​ Uygulamalar geliştiriyorum. Kotlin ve Swift dillerini öğreniyorum. Linux işletim sistemini başlangıç seviyesinde biliyorum. Boş zamanlarımda kitap ve mesleki dergi okuyorum. Teknoloji ve bilişim bloglarını takip ediyorum. Medium da blog yazıları yazıyorum. Kariyerime Android Developer ve iOS Developer olarak devam etmek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir